שמות משפחה לאזרחות פורטוגלית

שמות משפחה לאזרחות פורטוגלית

אזרחות פורטוגלית שמות משפחה: מי זכאי לקבלת האזרחות?

בפברואר 2015, נכנס לתוקף חוק שמאפשר לישראלים שהם צאצאים של יהודים שגורשו מספרד בסוף המאה ה-15 ולאחר מכן. החוק מעניק אפשרות לאזרחים אלו להגיש בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית. בפרק זמן של 522 שנים לאחר הגירוש, צאצאי היהודים שגורשו מספרד זכאים היום לקבל שוב את זכאותם ההיסטורית בהתאם לחוק האזרחות הפורטוגלית.

לשון החוק קובעת כי ממשלת פורטוגל רשאית להעניק אזרחות לצאצאים יהודי ספרד מפורטוגל, בגילאי 18 ומעלה, שמוכיחים את הקשר שלהם לפורטוגל, כמו למשל בקיאות בשפה המדוברת במשפחה, שמות משפחה ברשימת השמות שפורסמה על ידי ממשלת ספרד, והצגת אילן יוחסין מפורט המוכיח את הקשר לצאצאי מגורשי ספרד.

אבל קודם צריך לעמוד בתנאים

לנציגי הקהילה היהודית בפורטוגל יש סמכות לקבוע את השייכות למוצא פורטוגזי באמצעות בחינת מכלול התנאים. אם הוכח הקשר המשפחתי לאחת מהקהילות היהודיות בפורטוגל, המבקשים את הזרחות יזכו לאישור.

היות וגירוש ספרד התרחש לפני למעלה משש מאות שנים, יש צורך לספק ראיות ממשיות, למרות שהתהליך מורכב. קיים צורך באספקת ראיות שונות שמעידות על המוצא של מבקש האזרחות והקשר שלו לתרבות היהודית הספרדית פורטוגזית. התנאי הראשון הוא שם משפחה שעשוי להוכיח באופן משמעותי את הזכרות לקבלת אזרחות פורטוגלית. אלא שזהו אינו התנאי היחיד.

תנאים נוספים להוכחת קשר משפחתי למגורשי ספרד הם:

אספקת הוכחות באמצעות מסמכים רשמיים. כמו למשל כתובות, פסקי דין רבניים, תמונות, ספרים ומחקרים המוכיחים את הקשר המשפחתי.

ראיות להוכחת החברות בקהילה יהודית מחוץ לפורטוגל. שמשמרת את מנהגי הקהילה והתפילה של היהדות הפורטוגזית.

הוכחת קשר משפחתי באמצעות מחקר גינאולוגי. כולל הצגת אילן יוחסין מפורט ככל האפשר.

בשורה התחתונה: אל תוותרו על זכויותיכם לאזרחות פורטוגלית

גם אם אינכם בטוחים שאתם זכאים להוצאת דרכון פורטוגלי, חשוב שתבינו שהמועד להגשת המסמכים הרלוונטיים הוארך על ידי ממשלת ספרד, ואתם יכולים להימנות על אלפי היהודים שקיבלו אזרחות פורטוגלית בהתאם לחוק האזרחות וההתייחסות הייחודית למגורשי ספרד.

במרץ 2018 החוק הוארך עד לאוקטובר 2019, על מנת לאפשר ליותר ויותר אנשים שעומדים בתנאים, לקבל את האזרחות הנכספת.

 

רוצים להתייעץ?

גלילה לראש העמוד