כמה עולה דרכון פורטוגלי?

עלות דרכון פורטוגלי היא השאלה הראשונה שמעסיקה ישראלים שמבקשים לנצל את חוק האזרחות החדש (יחסית. נכנסת לתוקף בשנת 2015), שקובע שמגורשי ספרד וצאצאיהם רשאים לקבל אזרחות פורטוגלית, הכוללת מעבר חופשי בין מדינות האיחוד האירופי, בנוסף לאשרת מגורים, עבודה ולימודים.

המחירים משתנים בהתאם למצב המשפחתי והיבטים חשובים אותם יש לקחת בחשבון, כגון אם מבקש האזרחות נולד בארץ ובמקרה זה עליו לאשר שני מסמכים בלבד במשרד החוץ, כגון תעודת לידה ורישום פלילי.

המחירים למסמכים הראשונים משתנים בהתאם לארץ המוצא

דרכון פורטוגלי עלות למסמכים אלו היא 35 ש"ח למסמך. אך מבקש אזרחות פורטוגלית שנולד בטורקיה או במרוקו, למשל, מתבקשים להביא מארץ מוצאם את המסמכים הרלוונטיים והעלויות שלהם יהיו אחרות.

עלויות משפחתיות לדרכון פורטוגלי

בני משפחה שמבקשים להוציא דרכון פורטוגלי זכאים להנחה. כך, למשל, בן המשפחה הראשון שמבקש להוציא דרכון צריך לשלם סכום שנע בין 4,200-4,300 ₪, ולמחירים אלו יש להוסיף את התשלום בגין העברות הכסף, עמלות הבנקים ושערי המטבע.

האגרה אותה יש לשלם עבור כל בן משפחה נוסף שמבקש להוציא דרכון פורטוגלי היא סכום של 3,200 ₪, בתוספת שכר הטרחה המגיע לסכום של כחמשת אלפים ₪.

החישוב הנוגע לאדם יחיד שמבקש להוציא דרכון פורטוגלי עלות שונה מהעלות אותה מתבקשים לשלם בני משפחה, היות ובמקרה של מספר בני משפחה, חלק ניכר מהעבודה הנוגעת להכנת הדרכון כבר בוצעה לבן המשפחה הראשון, כגון איתור הקשר ההיסטורי למגורשי ספרד ופורטוגל, ומסיבה זו ניתן לקבל הנחה לבני המשפחה הנוספים, או אפילו לכולם באופן מצטבר.

צעדים חשובים עליהם יש להקפיד לפני שמוצאים דרכון פורטוגלי

לפני שתתחילו את התהליך חשוב שתבינו כמה בסופו של דבר תשלמו על דרכון פורטוגלי עלות, כך שתוכלו להחליט אם יש באפשרותכם לעמוד בסכומים שעשויים להיות גבוהים למדי, ולהגיע לעתים עד 9,800 ₪, כולל הכול.

הבדיקה הראשונה לזכאותכם אינה כרוכה בתשלום, שכן אם לא קיים סיכוי שתוכלו לקבל את הדרכון, אין צורך לשלם בגינו. אך אם נמצאתם זכאים ואתם מבקשים לקבל את שירותי החברות שמלוות אתכם בתהליך, תתבקשו לשלם שכר טרחה מלא. היתרונות הם שאנשי מקצוע מבצעים עבורכם ובשמכם את התהליך ודואגים לכל הפרטים הקטנים והמורכבים.

נוהגים בשקיפות מלאה אבל לא מגלים את המחיר האמיתי

מומלץ שלא להתחבר עם חברה שמספקת שירותים להשגת אזרחות פורטוגלית והכנת דרכון, שבאתר האינטרנט שלה, או בשיחת הטלפון עם נציגי השירות שלה נאמרים משפטים מסוג: "אנחנו נוהגים בשקיפות מלאה אבל לא נגיד לכם כמה זה עולה".

חלק מהחברות, למשל, יבקשו מכם לשלם סכום שנקרא "דמי רצינות" שפירושו, בצורה הכי ישירה: "אתם ישראלים ואנחנו לא סומכים על האמינות שלכם. פוחדים שתבריזו".

נציגי החברה יטענו שהם מבקשים להבין את מחויבותכם לתהליך הארוך הכרוך בהתנהלות מורכבת מול הרשויות בספרד, וקבלת אישור הקהילה היהודית. אך ללא קשר לסיבה שתקבלו, דרכון פורטוגלי מחיר יקר גם בלי תוספות מוזרות, משונות ומיותרות אלו.

אז כמה עולה דרכון פורטוגלי?

עבור ישראלים רבים, דרכון זר מהווה נכס חשוב מאין כמוהו מסיבות רבות כאשר הבולטות הן אלו העוסקות בעניין המגורים במדינות אחרות, אפשרות לתעסוקה טובה יותר, השקעה בנדל"ן בחו"ל, לימודים במוסדות אקדמיים מובילים ועוד. לכן ישראלי המחזיק בדרכון אירופאי, למעשה פותח לעצמו מגוון הזדמנויות להצלחה בתחומים שונים כמו תעסוקה, חינוך, כלכלה וכן גם מגורי קבע באחת מתוך 28 מדינות השייכות לאיחוד האירופאי.

אחת ממדינות אלו היא פורטוגל, מדינה משגשגת ובטוחה הקורצת לישראלים רבים המעוניינים לפתח את איכות חייהם בה. כדי שיוכלו לעשות זאת, עליהם להוציא דרכון פורטוגלי שיאפשר להם להיכנס למדינה זו.

מה הקשר בין אזרחות פורטוגלית לדרכון פורטוגלי?

כשמדברים על דרכון פורטוגלי, אין זה אפשרי לעסוק בנושא ללא הזכרת עניין האזרחות במדינה זו. דרכון פורטוגלי מהווה מעין כרטיס כניסה רשמי לפורטוגל, וכן עוד 177 מדינות אחרות בעולם, ואילו אזרחות פורטוגלית מקנה את הזכויות להן כל תושב מדינה זכאי כמו הקלות במיסים, סבסוד לימודים ועוד יתרונות מהם נהנים אזרחים פורטוגלים מן המניין.

מהסיבה הזו קיים קשר מובהק בין דרכון ואזרחות פורטוגלית, כאשר הדרכון הינו התוצאה של קבלת אזרחות פורטוגלית. אזרח תושב פורטוגל נחשב כתושב השייך לאיחוד האירופאי, ולכן הוא יוכל להוציא בקלות וללא בירוקרטיה את הדרכון הפורטוגלי המבוקש.

מהם היתרונות של הוצאת אזרחות פורטוגלית לילדים?

ישראלי המגיש בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית, יוכל להגיש בקשה זהה גם עבור ילדיו. לנושא זה יש יתרונות רבים מעבר לקיצור תהליך הוצאת הדרכון הפורטוגלי, משום שכך הילדים יוכלו לקבל אזרחות שנייה בנוסף לאזרחותם הישראלית שנשמרת. גם אם מדובר על ילדים קטנים שעדיין לא התחילו את חייהם הבוגרים, עצם שייכותם למדינה אירופאית תוכל להקנות להם הזדמנות לשיפור רמת חייהם בעתיד בין אם ירצו ללמוד במוסד נחשב, לעסוק בהשקעות נדל"ן ברחבי העולם או רק כדי להיכנס אל ארצות הברית ללא צורך בהתעסקות המורכבת של הוצאת ויזה.

מי יכול להוציא דרכון פורטוגלי?

כיוון שדרכון מעיד על אזרחותו של תושב במדינתו, רק אנשים המחזיקים באזרחות פורטוגלית יכולים להוציא דרכון פורטוגלי המאפשר להם להיכנס ולצאת מהמדינה, ומדינות אחרות השייכות לאיחוד האירופאי. הבשורות הטובות הן כי גם ישראלים יכולים להחזיק בדרכון כזה, זאת הודות לחוק האזרחות החדש שנחקק בשנת 2015 הקובע כי גם מגורשי ספרד וילדיהם זכאים לקבל אזרחות פורטוגלית, וכך למעשה לקבל לידיהם דרכון פורטוגלי.

לכן ישראלים שהוריהם או סביהם השתייכו כחלק מקבוצת מגורשי ספרד, יכולים להגיש בקשה להוצאת דרכון פורטוגלי, זאת לאחר שהוכיחו באופן הדרוש כי קיים קשר משפחתי בינם לבין מגורשי ספרד ו/או פורטוגל.

דברים שכדאי לדעת על הוצאת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד

לצורך מתן פיצוי לקהילת מגורשי ספרד שגורשו ממדינת פורטוגל בשנת 1492, ממשלת ספרד החליטה להכיר ביהודים שהיו תושבי קבע במדינה בתקופה זו, ולכן להעניק להם אזרחות פורטוגלית רשמית שתאפשר להם להחזיק בדרכון פורטוגלי. יהודים שגורשו מספרד ופורטוגל בחרו להתיישב לרוב במדינות צפון אפריקה כמו מרוקו, לוב, תוניס וכו' וכן גם במדינות הבלקן ואזור הים התיכון.

משום כך עבור משפחות שיודעות כי שורשי משפחתם הגיעו ממדינות כמו אלו, מומלץ לבדוק האם הינם שייכים למגורשי ספרד ובכך לקבלת זכאות להוצאת דרכון פורטוגלי וקבלת אזרחות חוקית. כדאי לדעת כי קבלת האזרחות הפורטוגלית איננה תלויה בוויתור על האזרחות הישראלית, אלא מוענקת כאזרחות נוספת הפותחת מגוון אפשרויות בפני מחזיק האזרחות.

שמות משפחה שזכאים לדרכון פורטוגלי

הליך ההכרה כמשפחות המשתייכות למגורשי ספרד כרוך במתן הוכחות ועדויות התומכות בטענות אלו. כדי להקל במעט על תהליך מורכב זה, פורטוגל ריכזה מאגר מיוחד המרכז בתוכו שמות משפחה השייכים לקהילה היהודית שהתגוררה בפורטוגל בטרם בוצע הגירוש על ידי המלך פרדיננד ואשתו איזבלה. אזרח ישראלי המשתייך אל אחד משמות המשפחה ברשימה, יכול לקבל זכאות מיידית להכרתו כצאצא למשפחה שגורשה מספרד וכך בהתאם לקבל זכאות לאזרחות פורטוגלית.

לחצו כאן לרשימת שמות המשפחה הזכאים לדרכון פורטוגלי.

תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי

כדי להחזיק בדרכון פורטוגלי רשמי של המדינה, אזרחים ישראלים מעל גיל 18 צריכים להגיש בקשה מסודרת הכוללת אישורים על יהדות מלאה, הכרה של הקהילה היהודית בפורטוגל ותעודת יושר המציגה עבר פלילי נקי לחלוטין.

תהליך הוצאת הדרכון כרוך בפרוצדורות בירוקרטיות רבות, נוסף על עלויות המשתנות בהתאם לפרמטרים מסוימים, כמו לדוגמה אם המבקש נולד בישראל או במדינה זרה וכיום הוא אזרח ישראלי. על מנת להוציא את הדרכון יש לעבור כמה תחנות, כאשר כל אחת מהן כרוכה בתשלום עבור מסמכים ואישורים הנחתמים על ידי גורמים רשמיים כמו הקהילה היהודית בפורטוגל, משרד הפנים, נוטריון, ממשלת פורטוגל ועוד.

הוצאת דרכון פורטוגלי לבד – האם זה אפשרי?

ניתן להגיש בקשה להוצאת דרכון פורטוגלי באופן עצמאי וללא מעורבות של חברה המתמחה בכך, אך יש לזכור כי התהליך הוא ארוך ומורכב וכרוך בזמן. כך שאם המטרה היא לחסוך בעלות שכר הטרחה המשולם לחברות המסייעות בתהליך, יש לקחת בחשבון כי זה ככל הנראה יבוא על חשבון הזמן שנגזל כתוצאה מההתעסקות בהליכים אלו.

גלילה לראש העמוד