הוצאת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד

חיי התרבות בפורטוגל הם מלאים ועשירים, כך שנוסף ליינות משובחים ושמן זית איכותי ובריא, המדינה הציורית השוכנת בדרום-מערב אירופה מציעה למבקרים בה גם הנאה מנופים וטבע פסטורלי ומיוחד. בשנים האחרונות ישראלים רבים מעוניינים להגיע אל העיר המרתקת הזאת, במיוחד לאחר החוק החדש שממשלת פורטוגל חוקקה, המאפשר ליהודים המשתייכים למשפחות מגורשות ספרד לקבל אזרחות פורטוגלית וכך גם זכאות להוציא דרכון פורטוגלי.

טיול בפורטוגל

מהם היתרונות של דרכון פורטוגלי ואזרחות אירופאית?

כיוון שפורטוגל שייכת לאיחוד האירופאי, החזקת דרכון פורטוגלי מקנה למעשה דרכון אירופאי רשמי המאפשר כניסה אל 28 מדינות השייכות לאיחוד האירופאי, נוסף על ביקור וכניסה אל מדינות אחרות שאינן מקבלות ישראלים המחזיקים דרכון ישראלי כמו אינדונזיה, מלזיה, באלי ועוד. יתרון נוסף ובולט בהחזקת דרכון פורטוגלי נוגע לכניסה אל ארצות הברית, כך שבמידה ומטרת הביקור במדינה היא טיול – אין צורך להוציא ויזה כדי לעשות זאת, הודות לדרכון הפורטוגלי המאפשר מעבר חופשי אל ומחוץ למדינה.

באופן כללי, אזרחות אירופאית מקנה יתרונות רבים נוסף על זכאות להוצאת דרכון פורטוגלי, כמו לדוגמה מגורי קבע במדינה הכוללים הטבות המוענקות לאזרחים כמו לימודים מסובסדים, פתיחת עסקים, מציאת תעסוקה רווחית יותר, אפשרויות להשקעות נדל"ן מניבות ועוד. 

דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד – מה המשמעות של כך?

בשנת 2015 ממשלת פורטוגל חוקקה חוק חדש במטרה לעודד הגעה של קהילה יהודית אל המדינה, וכך למעשה לתקן את העוול שנגרם למגורשי ספרד בשנת 1492, שאולצו לעזוב את מדינתם בעקבות החלטתו של מלך אראגון ואשתו המלכה מקסטיליה. חוק זה מקנה לצאצאיהם של מגורשי ספרד בתקופה זו זכאות להוציא דרכון פורטוגלי, כיוון שהם רשאים לקבל באופן רשמי אזרחות פורטוגלית בהליך מקוצר וקל.

על אף שגירוש היהודים התבצע בכל שטחי ספרד, גם מדינת פורטוגל אולצה לסלק את כל בני הקהילה היהודית משטחה על אף שהיא הוקירה הערכה רבה ליהודים שחיו בה. הודות לכך, הקהילה היהודית בפורטוגל הצליחה לעבור את התקופה הקשה הזו, כאשר ראשי המדינה מסתירים את הזהות האמיתית של היהודים שנשארו בה, ובכך היא שרדה בליסבון ופורטו הנחשבות כיום לערים החשובות ביותר עבור הקהילה היהודית.

האם ניתן להוציא דרכון פורטוגלי לילדים?

ממשלת פורטוגל מעודדת את הקהילה היהודית המשתייכת למגורשי ספרד להוציא דרכון פורטוגלי, ולכן קבעה תנאי סף בסיסיים וברי-השגה לצורך כך כמו תעודת יושר המעידה על עבר פלילי נקי, אסמכתת הכרה מטעם הקהילה היהודית בליסבון וכן גם גיל מינימלי של 18 שנה. הוצאת דרכון פורטוגלי לילדים אפשרית רק במידה ואחד מההורים קיבל אזרחות רשמית מהמדינה, וכך הוא יכול להגיש בקשה להוצאת דרכון עבור ילדו בהתאם לתנאים החלים על האזרחים במדינה.

אם מדובר על דרכון פורטוגלי לילדים שנולדו לאחר שהוריהם קיבלו את האזרחות הפורטוגלית, הרי שהם זכאים באופן אוטומטי לקבלת דרכון פורטוגלי ללא צורך בהגשת בקשה רשמית והליכים בירוקרטיים אחרים.

שמות משפחה המעניקים זכאות לאזרחות פורטוגלית

כדי לנסות ולהקל במעט על הליך ההוכחה המעיד על קשר משפחתי למגורשי ספרד, ממשלת פורטוגל איגדה רשימה מקיפה המכילה מעל 5200 שמות משפחה המקושרים אל הקהילה היהודית שגורשה מספרד ופורטוגל. ניתן לאתר את שם המשפחה באמצעות חיפוש פשוט באתר הרלוונטי בו הרשימה נמצאת, כיוון שהיא מסודרת בסדר כרונולוגי מהאות A ועד האות Z. לעיתים ישראלים המחפשים את שם המשפחה הרלוונטי לא יצליחו למצוא אותו ברשימה זו, על אף שהם יודעים בוודאות על ההיסטוריה של גירוש בני משפחתם בתקופה זו.

 הסיבה לכך יכולה להיות כתוצאה מהחלפת שם המשפחה עם הגעתם לארץ, אם מחוסר ידיעה כיצד לאיית את שם המשפחה כראוי או בגלל חוסר רצון לחשוף את האמת בנוגע לתהליך הגירוש שהם עברו.

במקרים כאלו ניתן להיעזר בחברה מקצועית להוצאת דרכון פורטוגלי וקבלת אזרחות רשמית, שתסייע בהליך מציאת שם המשפחה והוכחת הקשר המשפחתי אל הקהילה היהודית שגורשה מספרד.

לחצו כאן לרשימת שמות המשפחה הזכאים לאזרחות פורטוגלית

כמה עולה להוציא דרכון פורטוגלי?

עלות דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד תלויה במשתנים רבים, ולכן ניתן לומר כי עלות הוצאת הדרכון לאדם אחד לא תהיה בהכרח זהה לעלות עבור אדם אחר המגיש את הבקשה. לדוגמה, אזרח ישראלי שנולד בארץ יצטרך לספק רק שני מסמכים בשלב הראשון שעלותם מסתכמת ב-350 ₪ לכל התהליך, ואילו אזרח ישראלי אחר שנולד במדינה שאיננה ישראל, ייאלץ לספק מסמכים אלו ממדינת המוצא שלו ולכן העלויות יהיו שונות וכמובן גבוהות יותר.

בנוסף לעלויות ראשוניות אלו, יש להוסיף לכך גם את התשלומים והאגרות הנדרשות לגופים רשמיים בפורטוגל כמו תשלום בסך 250 אירו עבור אישור מהקהילה היהודית בפורטוגל, תשלום מס לממשלת פורטוגל בסך 250 אירו נוספים, שכר טרחה לחברה / עו"ד הפורטוגליים המטפלים בהליך בגובה של 250-400 אירו, נוסף על תשלום שנע בין 25-75 אירו למסמך עבור עו"ד נוטריון המתרגם את המסמכים מהארץ לפורטוגזית.

הוצאת דרכון פורטוגלי לבד – האם זה אפשרי?

תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי כרוך בבירוקרטיה והרבה מסמכים ואישורים, על אף שהליך זה נחשב כקצר ויעיל יותר עבור בני משפחה השייכים לבני הקהילה היהודית שגורשו מספרד. ניתן לבצע את הליך הנפקת הדרכון באופן עצמאי, אך יש לקחת בחשבון כי מדובר על תהליך מורכב הדורש סבלנות, התמדה וידע בשלבי התהליך הנחוצים לכך. ניתן לייעל זאת בעזרת חברה מקצועית המתמחה בהוצאת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד, הגובה שכר טרחה עבור שירותיה.

לעוד מידע בנושא הוצאת דרכון פורטוגלי לבד

האם ניתן להוציא דרכון פורטוגלי ללא עו"ד נוטריון?

כיוון שבקשת הנפקת הדרכון עוברת אל משרד הפנים הפורטוגלי, יש לתרגם את המסמכים הדרושים לתהליך לפני העברתם אל הגורם הרשמי בפורטוגל. כיוון שמדובר על מסמך רשמי בעל מעמד חוקי, רק עו"ד נוטריון מוסמך לחתום עליו.  

הישראלים שהתחילו תהליך להוצאת דרכון פורטוגלי

גלילה לראש העמוד