הוצאת דרכון פורטוגלי לבד

פורטוגל נחשבת כיום למדינה משגשגת במיוחד, בה תושביה נהנים מאיכות חיים גבוהה. מיקומה האסטרטגי ביבשת אירופה מקנה לה יתרון ברור בכל הנוגע למסחר הימי, כיוון שהיא נמצאת בציר מרכזי בו עוברים סוחרים ממדינות שכנות אליה.

בעוד שישראלים רבים רוצים לקבל את האפשרות להחזקת דרכון פורטוגלי ואזרחות רשמית, רק חלק מהישראלים באמת פועלים לשם כך ונוקטים בצעדים הנדרשים להוצאת הדרכון. הוצאת הדרכון הפורטוגלי תאפשר לכם ליהנות מהזכויות מהם נהנים תושבי המדינה, אבל מעבר לכך, תוכלו לקבל אישור לצורך מעבר חופשי בין מדינות רבות בעולם.

טיול בפורטוגל

מהם היתרונות של אזרחות אירופאית?

אזרחות אירופאית מאפשרת מגוון אפשרויות והזדמנויות לקהל הישראלי ביניהם מעבר חופשי בין מדינות אירופאיות, כניסה לארצות הברית ללא צורך בהוצאת ויזה וכן גם כניסה וביקור במדינות שאינן מותירות כניסה לישראלים דוגמת מלזיה, אינדונזיה ועוד. בנוסף לאישורי מעבר וכניסה בין מדינות רבות בעולם, האזרחות האירופאית מאפשרת קבלת הטבות המוענקות לתושבי קבע כמו גרמניה המעניקה דמי מחייה לאזרחים, וכמובן גם את האפשרות למנף תחומים מהותיים בחיים – חינוך, כלכלה, מגורים, תעסוקה ועוד.

הוצאת דרכון פורטוגלי – למה זה כדאי?

כיוון שפורטוגל משויכת לאיחוד האירופאי, הוצאת דרכון פורטוגלי מקנה את הזכאות לעבוד, ללמוד, לגור ולטייל במאות מדינות בכל רחבי העולם, מבלי להצטרך לבזבז זמן יקר וכסף על הוצאת אישורי כניסה וויזה אל מקומות אלו. גם אם הוצאת הדרכון דרושה לצורך מגורי קבע בפורטוגל, מדובר על מדינה מצליחה ומפותחת המציעה רמת חיים טובה ונעימה לכלל תושביה. בשונה מהמתח הביטחוני הקיים בישראל, פורטוגל נחשבת למדינה בטוחה מבחינה זו כך שזהו המקום האידיאלי לגדל ואף להקים משפחות, ובשורה התחתונה להשתקע בה בנוחות וליהנות מחיים איכותיים.

הוצאת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד – במה זה כרוך?

כפי שהוזכר בהתחלה, תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי הינו בירוקרטי וכרוך בשלבים רבים העלולים להימשך אפילו ארבע שנים. ניתן לקצר את התהליך הזה באמצעות מציאת שייכות אל קהילת מגורשי ספרד, שגורשו מספרד ופורטוגל החל משנת 1492. ממשלת פורטוגל מפרסמת מאגר שמות משפחה לאזרחות פורטוגלית, בו מופיעים אלפי שמות משפחה של תושבי פורטוגל יהודים שגורשו מהמדינה בעקבות החלטתו של פרדיננד השני מלך אראגון. בכדי לפצות על עניין הגירוש, פורטוגל מעניקה ליהודים שגורשו ובני משפחותיהם הכרה אזרחית, ובכך גם זכאות להוצאת דרכון פורטוגלי.

הופעה במאגר שמות המשפחה מקנה אוטומטית זכאות אזרחית, ולכן כל שנותר הוא להציג אסמכתא המעידה על יהדות מלאה וחוקית, אישור יושר המעיד על חוסר בעבר פלילי וכן קבלת אישור והכרה כמשפחה השייכת למגורשי ספרד מטעם הקהילה היהודית בפורטוגל.

כמה זמן לוקח להוציא דרכון פורטוגלי?

כמו כל הליך בירוקרטי אחר המתנהל מול מדינה זרה, גם הליכי הוצאת דרכון אירופאי לוקחים זמן רב של כמה שנים טובות. לכן היתרון שיש בדרכון הפורטוגלי הוא הזמן הקצר יחסית בו ניתן להחזיק בדרכון, כיוון שמשפחות השייכות למגורשי ספרד ופורטוגל יכולים לקבל אותו בטווח זמן של שנתיים בלבד. ניתן לומר כי הוכחת הקשר המשפחתי אל בני משפחה יהודים שהתגוררו בספרד ושייכים למגורשים ממנה, מקצרת באופן ניכר את הליך הוצאת הדרכון הפורטוגלי ובכך מאפשרת לגור, לעבוד, ללמוד או לטייל במדינה זו או אחרות ברחבי אירופה.

כמה עולה דרכון פורטוגלי?

עליכם לשלוח צילום של הדרכון וצילום תעודת לידה בתוספת המלצה או חוות דעת של גורם מוסמך כמו רבנים או אנשים אחרים שמוכרים בקהילה היהודית בפורטוגל. בהקשר הזה, חברה שמוציאה דרכונים פורטוגליים תעזור מאוד, מאחר וכבר יש לה אנשי קשר מתאימים.

לטובת הפנייה לקהילה היהודית יש להכין אילן יוחסין שמפרט את שושלת בני המשפחה עד לדור הספרדי ולצרף תשלום בסך 500 אירו לקהילה היהודית. משפחות שבהן כבר יש אדם אחד שעבר את התהליך וקיבל דרכון, יקבלו הנחה של 250 אירו למבקשים הבאים. רק אם כל המסמכים הועברו בהצלחה וקיבלתם על כך מכתב אישור דרך הדואר, תקבלו הכרה מטעם הקהילה בקובץ חתום ומאובטח למייל.

לאחר מכן תידרשו להזמין תעודת יושר קונסולרית ממשטרת ישראל, שתישלח אל הקונסוליה הפורטוגזית תוך כשבועיים. לאחר שהתעודה התקבלה, תקבלו אישור לכך בהודעה לנייד ובמייל. את התעודה יש לאסוף בשגרירות פורטוגל שנמצאת בתל אביב ובמועד השבועי של קבלת קהל: יום ג' בין השעות 9:30-12:30. תתבקשו לשלם 41 ₪ למשיכת התעודה ועליכם להגיע עם כסף מדויק ודרכון, כולל צילום של כל דפי הדרכון והכריכה.

שימו לב שרק לאחר שהתעודה תקבל אישור ממשרד החוץ הפורטוגזי ייפתח באופן רשמי תהליך ההתאזרחות. הבקשה לאזרחות חייבת להתבצע תוך 3 חודשים מיום הנפקת התעודה ולא יום אחד מעבר!

מאיזה גיל ניתן להוציא דרכון פורטוגלי?

כדי לקבל את האפשרות להגשת בקשה לדרכון פורטוגלי, על האזרח הישראלי להיות מעל גיל 18 נוסף על תנאי סף מחייבים שצוינו קודם – יהדות מלאה וחוקית, ללא עבר פלילי ואישור של הקהילה היהודית. ילדים שהם מתחת לגיל 18 ומעוניינים לקבל דרכון פורטוגלי, יוכלו להגיש בקשה לקבלת הדרכון רק במידה ואחד מהוריהם קיבל הכרה כאזרח פורטוגלי. עבור ילדים שנולדו להורים לאחר קבלת האזרחות הפורטוגלית העניין פשוט הרבה יותר, כיוון שהם יוכלו לקבל באופן אוטומטי זכאות לקבלת דרכון פורטוגלי וכן כמובן גם מעמד אזרחי רשמי.

האם אפשר להוציא דרכון פורטוגלי ללא עורך דין?

כיוון שהליכי הוצאת דרכון פורטוגלי ארוכים ודורשים יצירת קשר מול גופים רשמיים בישראל ובפורטוגל, קיימים יתרונות רבים לקבלת סיוע בתהליך מחברה ייעודית או עו"ד המתמחים בכך. סיוע זה כרוך כמובן בעלות משתנה של שכר טרחה, אותו ניתן לחסוך אם מחליטים לבצע את התהליך לבד. יש לקחת בחשבון כי הנושא דורש השקעה ולא מעט זמן, נוסף על הצורך המהותי בתרגום האפוסטיל לפורטוגלית על ידי עורך דין נוטריון מוסמך לכך.

לכן אם קיים בידיכם הזמן והידע הדרוש, תוכלו לעשות זאת בעצמכם. יש לזכור כי כל דחייה או עיכוב מצידכם בתהליך, ישפיע כמובן על ההתנהלות והזמן שבו תוכלו להחזיק בידיכם דרכון פורטוגלי.

למה כל הישראלים רוצים דרגון פורטוגלי?

גלילה לראש העמוד