היתרונות בהוצאת דרכון פורטוגלי

רוצים לקבל את האפשרות לעבור בין מדינות שונות באירופה? נמאס לכם להתעסק עם בירוקרטיה ארוכה לצורך הוצאת ויזה לארצות הברית? מעוניינים להשתקע באירופה וליהנות מזכאויות ייחודיות מהם נהנים האזרחים במדינות אלו? הפתרון לכל שאלות אלו נמצא בדרכון הפורטוגלי. למרות שרק אזרחי פורטוגל רשאים להוציא דרכון פורטוגלי, גם ישראלים יהודים יכולים לקבל זכאות לכך באופן רשמי ובתהליך קצר ופשוט יחסית.

טיול בפורטוגל

הוצאת דרכון פורטוגלי – במה זה כרוך?

דרכון מעניק אשרת כניסה ומעבר אל ומחוץ למדינה אליה מחזיק הדרכון שייך, ולכן במקרה של דרכון פורטוגלי – רק אזרחי פורטוגל זכאים להוציא דרכון פורטוגלי רשמי. בעקבות תקופת גירוש הקהילות היהודיות משטחי ספרד ופורטוגל בתקופת מלכותו של המלך פרננדו השני, ממשלת פורטוגל החליטה לחוקק חוק עדכני המבטל את קביעה זו – וכך מאפשר לחברי הקהילה היהודית שגורשו מפורטוגל וספרד, לחזור לארץ מוצאם ולהחזיק באזרחות פורטוגלית רשמית וכן בדרכון פורטוגלי.

מה צריך לדעת על דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד

תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד מאפשר פרוצדורות בירוקרטיות מקוצרות ונוחות יותר, זאת כדי לקצר ולייעל את ההליך כך שמגישי הבקשה יוכלו להחזיק דרכון כזה תוך שנתיים בלבד. יחד עם זאת יש לזכור כי כמו כל הליך להוצאת דרכון אירופאי, יש צורך בהעברת מסמכים ואישורים רלוונטיים כדי לאשר את הבקשה.

כיוון שממשלת פורטוגל מעודדת את מגורשי ספרד וצאצאיהם לחזור לארץ מוצאם ולקבל אזרחות פורטוגלית, יש להציג בתחילה אסמכתאות המעידות על הקשר המשפחתי הקיים אל בני המשפחה שהשתייכו לחברי הקהילה היהודית שגורשו. אסמכתא זו ניתנת על ידי הקהילה היהודית היושבת בליסבון, שהיא אחת מהערים המרכזיות ביותר בהן התיישבו חברי הקהילה היהודית הפורטוגזית.

כיצד מאתרים שמות משפחה לתהליך קבלת אזרחות פורטוגלית?

אחת מהדרכים להוכיח את הזיקה המשפחתית הקיימת אל בני משפחה שגורשו מספרד, היא באמצעות שם המשפחה אותו נושא בן המשפחה. כיוון ששמות משפחה עוברים בין דור לדור, זוהי הוכחה מבוססת להימצאות קשר משפחתי אל צאצא יוצא פורטוגל. כאמור, ממשלת פורטוגל מעוניינת לייעל את הליך הוצאת דרכון פורטוגלי לחברי הקהילה היהודית השייכים למדינה, ולכן היא העלתה אתר אינטרנט בו מרוכזים כל שמות המשפחה השייכים לקהילה היהודית שגורשה באותה תקופה.

כך ניתן לאתר בקלות את שם המשפחה של בן משפחה שמוצאו מפורטוגל, ולהתקדם שלב נוסף  וחשוב בקבלת זכאות להוצאת דרכון פורטוגלי. גם אם בחיפוש ראשוני שם המשפחה לא אותר במאגר, יש לנסות הטיות שונות כדי למצוא את שם המשפחה הנדרש. יש לזכור כי שמות המשפחה מתייחסים אל אלו המקוריים שניתנו בפורטוגל, כך שיכול להיות שמות משפחה שעוברתו עם הכניסה לארץ ישראל.

כמה עולה דרכון פורטוגלי?

על מנת להוציא דרכון פורטוגלי, יש לעמוד בכמה תנאי סף:

  • לאום יהודי מלא
  • מעל גיל 18
  • ללא עבר פלילי
  • הכרה כצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל

תנאים אלו מחייבים הצגת מסמכים המאשרים זאת, שהנפקתם כרוכה בעלויות הקשורות אל עלות הוצאת דרכון פורטוגלי. לצורך הוכחה של גיל, לאום יהודי ועבר פלילי נקי יש להגיש בקשה לקבלת תעודת לידה ממשרד הפנים ותעודת יושר ממשטרת ישראל, שהנפקת כל מסמך תעלה בין 35ועד ₪. במידה ומגיש הבקשה נולד בארץ זרה, עליו להשיג את המסמכים האלו ממדינת מוצאו ולקחת בחשבון כי עלות הנפקתן תהיה שונה.

כדי לקבל את ההכרה לשייכות אל משפחה מגורשת מספרד, יש להגיש בקשה לקהילה היהודית בפורטוגל עם אסמכתאות, תיעוד ואילן יוחסין המעידים על הזיקה המשפחתית. הליך זה כרוך בתשלום של 250 אירו, נוסף על 250 אירו המועברים למשרד הפנים הפורטוגלי להליך טיפול בבקשה. בשלב האחרון יש להעביר בין 250 עד 400 אירו, משתנה על פי הגורם הפורטוגלי המטפל, עבור החברה או עו"ד הפורטוגליים המסייעים להליך הוצאת דרכון פורטוגלי.

תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי לילדים

במידה ומעוניינים להגיע עם הילדים לפורטוגל לצורך השתקעות וקבלת אזרחות, יש להגיש גם עבורם בקשה לקבלת דרכון. ניתן להוציא דרכון פורטוגלי לילדים שהוריהם קיבלו אזרחות פורטוגלית רשמית, זאת באמצעות עמידה בתנאים הנדרשים התקפים על כלל האזרחים במדינה. עבור הורים שילדיהם נולדו לאחר קבלת האזרחות הפורטוגלית מדובר על הליך פשוט הרבה יותר, כיוון שילדיהם זכאים באופן אוטומטי לקבל דרכון פורטוגלי ללא הליכים בירוקרטיים סבוכים.

מידע נוסף על דרכון פורטוגלי לילדים

למה כדאי להחזיק באזרחות אירופאית?

החזקת דרכון ואזרחות פורטוגלית קורצת לישראלים רבים לא בכדי, משום שדרכון מסוג זה מהווה למעשה זכאות לקבלת דרכון אירופאי המוענק לתושבי האיחוד האירופאי. הודות לכך, ישראלים המחזיקים בדרכון פורטוגלי יוכלו לעבור בין 28 מדינות האיחוד האירופאי ללא צורך בהוצאת ויזה או אישורים מיוחדים לכך. בנוסף, דרכון אירופאי מקנה לאזרחים אירופאיים אפשרות להיכנס ולצאת מאצות הברית ללא הגבלות, וכמובן ללא צורך בהוצאת ויזה לצורך ביקור או עבודה במדינה.

יחד עם יתרונות הכניסה ומעבר בין ארצות שונות בעולם, אזרחות אירופאית פותחת בפני הישראלים את האפשרות למנף את רמת ואיכות חייהם אם מבחינת מציאת תעסוקה טובה יותר, מקום מגורים איכותי לילדים, מוסדות לימוד מובילים ואף מסובסדים וכן גם אפשרות להקמת עסקים או השקעות כלכליות ללא בירוקרטיה ארוכה ומייגעת.

הוצאת דרכון פורטוגלי לבד – האם זה מומלץ?

למרות שמדינת פורטוגל מעניקה הליך קצר ונוח יותר לישראלים המעוניינים להוציא דרכון פורטוגלי, עדיין מדובר בהליך בירוקרטי ארוך ומורכב המתנהל כמה שנים עד לקבלת הדרכון המיוחל. כדי לייעל זאת ולחסוך זמן יקר, ישראלים רבים בוחרים להיעזר בחברה מקצועית המעניקה שירות ניהול ותיווך לצורך הנפקת הדרכון.

משום ששירות זה כרוך בעמלה כספית, ישנם כאלו המעוניינים לחסוך בעלויות ולבצע את התהליך להוצאת דרכון פורטוגלי באופן עצמאי. כמובן שזה אפשרי, אך חשוב לדעת כי יש להקדיש לכך משאבים וזמן רב הכרוך בהתנהלות ישירה עם כל הגורמים הרשמיים בארץ ובעולם לצורך הוצאת הדרכון הפורטוגלי.

גלילה לראש העמוד