הוצאת דרכון פורטוגלי לילדים

כיוון שדרכון משמש כתעודה רשמית לאזרחי המדינה לעבור בין מדינות שונות ברחבי העולם, הליך הוצאת דרכון פורטוגלי כרוך למעשה בקבלת אזרחות פורטוגלית ממשרד הפנים הפורטוגלי. הליך זה נשמע אולי מורכב ובלתי אפשרי עבור אזרחים זרים, ובפרט ישראלים, אך הודות להיסטוריה שהתרחשה במדינה לפני מאות שנים – ממשלת פורטוגל פותחת את שעריה בברכה אל ישראלים יהודים המעוניינים להשתקע במדינה, זאת כדי לעודד ולחזק את הקשרים החשובים עם הקהילות היהודיות בכל רחבי העולם.

טיול בפורטוגל

הוצאת דרכון פורטוגלי תוך שנתיים

אכן זו לא טעות, ולמעשה מדובר בתהליך קצר ויעיל כיוון שפורטוגל מעוניינת לקבל אליה קהילה יהודית גדולה, זאת כדי לכפר בצורה מסוימת על גירוש היהודים מהמדינה בשנת 1492 בעקבות החלטתו של מלך אראגון ששלט בתקופה זו באזור ספרד. על אף שהליך הוצאת דרכון אירופאי לוקח לפחות ארבע שנים בממוצע, כיוון שמעורבים בכך אינספור מסמכים והליכים בירוקרטיים בין מדינות, ממשלת פורטוגל מאפשרת לצאצאים השייכים למגורשי ספרד להנפיק את הדרכון לאחר המצאת מסמכים המאשרים זאת, וכך להתחיל באופן מהיר ופשוט הליך קבלת אזרחות רשמית.

האם אפשר להוציא דרכון פורטוגלי לילדים?

על מנת לעמוד בתנאי הסף המחייבים להנפקת דרכון פורטוגלי, על המבקש להציג מסמך המעיד כי יהודי שלם, הוא מחזיק בעבר פלילי נקי בארץ ובעולם וכן הקהילה היהודית בפורטוגל אישרה את זהותו המשפחתית, ומכירה בו כמשתייך אל קהילת יהודי ספרד המגורשים. נוסף לאלו, מגיש הבקשה מוכרח להיות מעל גיל 18 ולכן לצורך הוצאת דרכון פורטוגלי לילדים, על אחד מהוריהם לקבל הכרה כאזרח פורטוגלי ורק לאחר מכן להגיש בקשה עבור הילד לקבלת הדרכון, זאת על פי התנאים הנדרשים במדינה.

אם הילדים נולדו להורים שכבר קיבלו לידיהם את האזרחות הפורטוגלית, הרי שהם זכאים לדרכון פורטוגלי באופן אוטומטי וללא צורך בהגשת בקשה רשמית והליכים בירוקרטיים מורכבים.

למה כדאי להחזיק באזרחות אירופאית?

אזרחות אירופאית קורצת לישראלים רבים, כיוון שהכרה כזו כאזרח אירופאית פותחת דלתות רבות בפני ישראלים המעוניינים להשתקע במדינות שונות באירופה בין אם לצורך מגורי קבע, לימודים, מציאת תעסוקה, הקמת עסקים, השקעות נדל"ן וכל התפתחות כלכלית אחרת. פורטוגל שייכת לאיחוד האירופאי, ולכן אזרחות פורטוגלית שוות ערך לאזרחות אירופאית המקנה מעבר חופשי בין 28 מדינות האיחוד האירופאי.

בשונה מאזרחות ישראלית, אזרחות אירופאית איננה מצריכה הוצאת ויזה במידה ומעוניינים להגיע לארצות הברית לביקור או עבודה במדינה. היתרון באזרחות הפורטוגלית נמצא גם בזכות השימור של האזרחות הישראלית, משום שאזרחים ישראלים המקבלים הכרה כאזרחים פורטוגלים לא צריכים להחליפה באזרחותם הראשונית, אלא להחזיק במקביל בשתי אזרחויות.

כיצד לקבל אישור להנפקת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד?

כדי לקבל את האישור הדרוש להוצאת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד, על מגיש הבקשה לקבל קודם כל הכרה רשמית לכך מהקהילה היהודית בפורטוגל. קהילה זו שוכנת בעיר ליסבון, אחת מהערים המרכזיות והחשובות לקהילה היהודית במדינה, והיא זו הבוחנת את הקשר המשפחתי הישיר של מבקש הבקשה ואילן היוחסין שלו.

כדי לעמוד בתנאי הסף של ההכרה היהודית, יש להגיש לראשי הקהילה את אילן היוחסין המשפחתי המפרט את כל בני המשפחה הקשורים למשפחה המגורשת. נוסף לאילן היוחסין, יש לצרף לבקשה כל פרט מהותי אחר המאשש את הקשר המשפחתי למגורשי ספרד כמו פסקי דין רבניים, ספרים, מחקרים וכן גם תמונות המעידים על הקשר המשפחתי שקיים. גם מנהגים יהודיים שנשמרו יוכלו להציג את הקשר המשפחתי לפורטוגל כמו תפילות בשפה הפורטוגזית ומנהגים אחרים שמוכרים לקהילה היהודית הפורטוגזית.

מאגר שמות משפחה לאזרחות פורטוגלית

הוכחה נוספת להצגת הקשר המשפחתי למגורשי ספרד, נמצאת בשמות המשפחה שנשאו חברי הקהילה היהודית שגורשו משטחי ספרד ופורטוגל בתקופת הגירוש. משום כך ממשלת פורטוגל פרסמה מאגר ענק המונה אלפי שמות משפחה של יהודים אלו, המאפשר חיפוש ומציאת זיקה משפחתית למגורשי ספרד הזכאים להוצאת דרכון פורטוגלי – וכן גם קבלת אזרחות פורטוגלית רשמית.

היהודים שגורשו בחרו להשתקע במדינות הנמצאות באזור צפון אפריקה כמו לוב, מרוקו, תוניס וכן גם במדינות הבלקן דוגמת קרואטיה, בולגריה או מדינות השוכנות בים התיכון כמו סוריה, תורכיה, יוון ועוד. לכן אם ידוע כי הוריכם או סבכם הגיעו ממדינות אלו, ובנוסף שם המשפחה שלהם מופיע במאגר שמות המשפחה לאזרחות פורטוגלית – קיים סיכוי גבוה במיוחד כי הנכם זכאים להוצאת דרכון פורטוגלי עבורכם ועבור ילדכם, בתהליך מקוצר ופשוט יחסית.

לחצו כאן למאגר שמות המשפחה

כמה עולה דרכון פורטוגלי?

עלות דרכון פורטוגלי עשויה להשתנות מבקשה לבקשה, זאת על פי המצב המשפחתי של מבקש הבקשה, ארץ המוצא ממנה הוא מגיע ועוד פרמטרים נוספים. כיוון שתהליך הוצאת הדרכון הפורטוגלי כרוך בשלבים שונים, יש לקחת בחשבון כי כל שלב כזה מצריך תשלום מסוים עבור קבלת אישור ו/או מסמך רשמי, המאפשר מעבר לשלב הבא בתהליך.

כיוון שאחד מתנאי הסף להוצאת הדרכון הפורטוגלי מחייב הכרה מהקהילה היהודית בפורטוגל, יש לשלוח אל ראשי הקהילה את המסמכים המעידים על אילן היוחסין והקשר המשפחתי, בצירוף תשלום של 250 אירו עבור הטיפול וקבלת האישור. גם הנפקת המסמכים הרשמיים מהארץ המעידים על יהדות מלאה ועבר פלילי נקי כרוכים בעלות מסוימת, המשתנה במידה ומבקש הבקשה נולד בארץ זרה – ואז עליו להשיג את המסמכים האלו ממדינה זו.

בשורה התחתונה יש לקחת בחשבון כי עלות הוצאת דרכון פורטוגלי יכולה להסתכם בכמה אלפי שקלים – הכוללים בין השאר אגרות, מיסים, העברות כספים למדינות אחרות, עמלות, שערי מטבע וכו' – כאשר הגשת בקשה עבור בני משפחה נוספים עשויה להניב הנחה משמעותית.

כיצד ניתן להוציא דרכון פורטוגלי לבד?

לרוב הוצאת דרכון פורטוגלי מתבצעת בליווי של חברה מקצועית המתמחה בכך, אך אלו המעוניינים לחסוך בשכר הטרחה הכרוך בכך יוכלו להגיש את הבקשה באופן עצמאי. לשם כך יש ליצור קשר ישיר עם כל הגורמים הרשמיים הקשורים לכך כמו גורמים רשמיים בארץ, הקהילה היהודית בפורטוגל, ממשלת פורטוגל וכו' ולקחת בחשבון כי התהליך עשוי להיות ממושך ומורכב יותר

רוצים  להוציא דרכון פורטוגלי לבד ללא עורך דין? לחצו כאן.

גלילה לראש העמוד