דרכון פורטוגלי ליוצאי עיראק

נתחיל מעובדה שלא רבים יודעים אותה – ישנם יהודים יוצאי עירק הזכאים להחזיק דרכון פורטוגלי. לכן אם אחד מבני משפחתיכם הקרובה או הרחוקה הגיע לארץ מעיראק, יכול להיות שאתם וילדיכם יכולים להוציא אזרחות פורטוגלית וכך גם להוציא דרכון פורטוגלי. כדי שניתן יהיה לממש זכאות זו, עליכם להמציא הוכחות המאשרות כי אחד או יותר מבני משפחותיכם יוצאי עיראק נמנו עם קהילת היהודים שגורשו מספרד ופורטוגל בשנת 1497.

טיול בפורטוגל

מהם היתרונות של דרכון פורטוגלי?

זכאות להחזקת דרכון פורטוגלי טומנת בחובה יתרונות רבים, כאשר הבולט בהם הוא האפשרות להגיע לפורטוגל ומדינות אירופאיות נוספות לצורך טיול, עבודה, לימודים ואף מגורים מבי להתעסק בבירוקרטיה סבוכה ומורכבת. כיוון שפורטוגל היא אחת ממדינות האיחוד האירופאי, דרכון פורטוגלי מקנה באופן אוטומטי את הזכויות החלות על דרכונים אירופאיים, ביניהם גם כניסה לשטחי ארצות הברית ללא צורך בוויזה.

תנאים להוצאת דרכון פורטוגלי

ממשלת פורטוגל מעודדת את בני הקהילה היהודית המשתייכים למשפחות המגורשים להגיע אל המדינה, לקבל אזרחות פורטוגלית וגם לקבל זכאות להנפקת דרכון פורטוגלי רשמי. כדי להגיש את הבקשה להוצאת הדרכון, יש להציג אסמכתאות המעידות כי גיל המבקש הינו מעל 18 שנה, הוא משתייך ללאום יהודי מלא ואין לו כל עבר פלילי.

הוצאת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד

גם ליהודים מגורשי ספרד יש זכות לדרכון פורטוגלי אזרחות אירופאית קורצת לישראלים רבים, כיוון שהכרה כזו כאזרח אירופאי פותחת דלתות רבות בפני ישראלים המעוניינים להשתקע במדינות שונות באירופה בין אם לצורך מגורי קבע, לימודים, מציאת תעסוקה, הקמת עסקים, השקעות נדל"ן וכל התפתחות כלכלית אחרת. פורטוגל שייכת לאיחוד האירופאי, ולכן אזרחות פורטוגלית שוות ערך לאזרחות אירופאית המקנה מעבר חופשי בין 28 מדינות האיחוד האירופאי.

בשונה מאזרחות ישראלית, אזרחות אירופאית איננה מצריכה הוצאת ויזה במידה ומעוניינים להגיע לארצות הברית לביקור או עבודה במדינה. היתרון באזרחות הפורטוגלית נמצא גם בזכות השימור של האזרחות הישראלית, משום שאזרחים ישראלים המקבלים הכרה כאזרחים פורטוגלים לא צריכים להחליפה באזרחותם הראשונית, אלא להחזיק במקביל בשתי אזרחויות.

חיפוש שמות משפחה לאזרחות פורטוגלית

כיוון שרוב היהודים שגורשו מפורטוגל התמקמו בארצות כמו לוב, מרוקו, אלבניה, אלג'יריה, איטליה, הולנד, טורקיה, ברזיל, אלבניה, סרביה, סוריה, בוסניה, בולגריה, קרואטיה וכן גם עיראק – חוק ההתאזרחות בפורטוגל, שחודש בשנת 2015, קבע כי צאצאיהם של היהודים שגורשו מספרד ופורטוגל והגיעו מהמדינות שצוינו לעיל, זכאים לקבלת אזרחות פורטוגלית.

אם אינכם בטוחים כי בני משפחותיכם יוצאי עיראק משתייכים אל הקהילה היהודית שגורשה מפורטוגל, תוכלו להיעזר במאגר שמות המשפחה שממשלת פורטוגל מפרסמת ברשת האינטרנט. מאגר זה מכיל למעלה מחמשת אלפים שמות משפחה יהודיים הזכאים לדרכון פורטוגלי, השייכים אל אותן משפחות שנאלצו לעזוב את המדינה כתוצאה מהחלטת המלך פרננדו השני ששלט באזור באותה תקופה.

כמה עולה דרכון פורטוגלי?

עלות דרכון פורטוגלי תלויה בכמה משתנים, ולכן אין מדובר בתעריף קבוע אלא דינמי על פי כל נתוניו של כל אזרח ישראלי שמגיש את הבקשה. בכדי לעמוד בתנאי הסף הראשוניים להליך הוצאת הדרכון הפורטוגלי, יש להוציא ממשרד הפנים תעודת לידה המעידה על הלאום וכן הגיל של המבקש, נוסף על הנפקת תעודת יושר ממשטרת ישראל המעידה על עבר פלילי נקי.

שלב זה עשוי לעלות בין 35-40 ₪ להנפקת כל מסמך, כאשר העלות משתנה במקרה וארץ מוצאו של המבקש היא איננה ישראל ובכך עליו לעמוד בעלויות הדרושות להנפקת האישורים הדרושים. בשלב הבא יש לקבל הכרה רשמית מהקהילה היהודית בליסבון בגין השיוך המשפחתי, דבר המצריך תשלום אגרה בסך 250 אירו. נוסף לעלות זו יש לכלול את תשלום המס לממשלת פורטוגל, המועבר למשרד הפנים במדינה המטפל בהליך הבקשה לקבלת הדרכון. תשלום נוסף בסך 250-400 אירו מועבר אל הגורם הרשמי המטפל בבקשה בפורטוגל, בין אם מדובר על חברה או עורך דין האחראים לכך.

למה לא כדאי לוותר על אזרחות אירופאית?

בין אם בני משפחותיכם הינם יוצאי עיראק, ואתם יודעים בוודאות כי הם נמנים עם חברי הקהילה היהודית שגורשו מפורטוגל, אך אינכם מעוניינים להתחיל בהליכים בירוקרטיים אלו כדי להוציא דרכון פורטוגלי – דעו כי קיימים מגוון יתרונות לקבלת אזרחות פורטוגלית. בראש ובראשונה יש לזכור כי מדובר על אזרחות אירופאית, דבר רב ערך במיוחד עבור ישראלים הסובלים מאנטישמיות בכל רחבי העולם.

באמצעות אזרחות אירופאית ניתן להיכנס אל מדינות שאינן מאפשרות כניסה עם דרכון ישראלי, כמו אינדונזיה, באלי, מלזיה כמו גם כניסה חופשית ללא המתנה אל 28 מדינות השייכות אל האיחוד האירופאי. בנוסף, החזקת אזרחות אירופאית מאפשרת מגוון הזדמנויות עסקיות, כלכליות ואישיות אם מחליטים להשקיע, לעבוד או לגור באירופה.

דברים שכדאי לדעת על הליך הוצאת דרכון פורטוגלי לילדים

משום שאחד מתנאי הסף להוצאת דרכון מצריך גיל מינימלי של 18 שנה, ניתן להגיש בקשה להוצאת דרכון פורטוגלי לילדים רק לאחר שההורים מקבלים אישור להכרתם כאזרחים פורטוגלים. תהליך הוצאת הדרכון לילדים כרוך בתנאים התקפים באותו זמן על אזרחי המדינה, ולכן חשוב להתעדכן בכך מבעוד מועד. במידה וקיבלתם אזרחות פורטוגלית ורק לאחר מכן נולדו לכם ילדים, הם יוכלו לקבל זכאות להוצאת דרכון פורטוגלי לילדים באופן מידי וללא צורך בהמתנה לאישור רשמי לכך.

כיצד להוציא דרכון פורטוגלי לבד?

תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי ליוצאי עיראק, וכן מדינות מוצא אחרות אליהן גורשו יהודי פורטוגל, כרוך ביצירת קשר עם גורמים רשמיים שונים בארץ ובעולם. ניתן לעבור הליך לקבלת דרכון פורטוגלי באופן עצמאי באמצעות פנייה אל הגופים הרלוונטיים ותשלום אגרות מתאימות, או לחסוך זמן יקר והליכים מורכבים ולהיעזר בחברה מקצועית להוצאת דרכון פורטוגלי הגובה שכר טרחה עבור השירות.

אם החלטתם לחסוך עלויות מההיבט הזה, זכרו כי עליכם להתנהל באופן מסודר ועקבי מול כלל הגורמים האחראים להליך הנפקת הדרכון. יש לקחת בחשבון כי יש שלבים התחומים בזמן מוגדר ומותנים במעבר לשלבים הבאים אחריהם, כמו גם שירותיו של עו"ד נוטריון הנחוצים לאישור וחתימה על מסמכים רשמיים המועברים אל פורטוגל.

גלילה לראש העמוד