בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי

ישראלים רבים זכאים לקבל את האפשרות להוצאת דרכון פורטוגלי, וכך למעשה לקבל זכאות לאזרחות פורטוגלית באופן רשמי. ניתן לבצע בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי באופן נוח ופשוט, וכך לא לפספס את ההזדמנות להחזיק בדרכון אירופאי המעניק שלל יתרונות מצוינים עבור אזרחים ישראלים. תהליך זה מתאפשר הודות חקיקת חוק פורטוגלי בשנת 2015, המעניק תיקון הומני לעוול שנגרם עבור קהילת היהודית הפורטוגלית והספרדית עליו נפרט בהרחבה בהמשך מאמר זה.

טיול בפורטוגל

מי זכאי להוציא דרכון פורטוגלי?

זכאות להוצאת דרכון פורטוגלי ניתנת עבור ישראלים הקשורים באופן משפחתי אל קהילת היהודים שגורשה משטחי ספרד בשנת 1492. על מנת לקבל את הזכאות הפועל, יש להציג מסמכים ואסמכתאות רלוונטיות המעידות על הזיקה המשפחתית אל היהודית שגורשו. הזכאות ניתנת לצאצאי המגורשים באותה תקופה, כך שהם וצאצאיהם רשאים לקבל את האפשרות להנפיק דרכון פורטוגלי ללא הליכים בירוקרטיים סבוכים וארוכים.

מה היתרונות של אזרחות אירופאית?

כיוון שפורטוגל היא אחת ממדינו האיחוד האירופאי, הוצאת דרכון פורטוגלי מהווה למעשה דרכון אירופאי  וקבלת אזרחות אירופאית. אזרחות כזו מעניקה למחזיקים בה שלל יתרונות מהותיים ובעלי ערך, במיוחד עבור ישראלים הנושאים דרכון ישראלי שאינם רשאים להיכנס ו/או לעבור במדינות כמו מלזניה, באלי, אינדונזיה וארצות אחרות שלא מאפשרות כניסה של אזרחים ישראלים. נוסף לכך, אזרחות אירופאית מקנה את ההזדמנות להשתקע בארצות שונות ברחבי העולם, מבלי להוציא לכך אישור מיוחד או ויזה נחוצה לצורך כניסה וביקור במדינה.

תושבים אירופאיים זכאים למגוון הטבות ייחודיות בהתאם לזכאויות שכל מדינה מעניקה לאזרחיה כמו לימודים מסובסדים, מענקים כספיים, פתיחת עסקים שונים ללא פרוצדורה מורכבת, אפשרות להשקעות נדל"ן והשקעות כספיות מניבות אחרות, ועוד הטבות נוספות להם אזרחים ישראלים המחזיקים דרכון אירופאי יוכלו ליהנות מהם.

תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד

כאמור, בני משפחה של יהודים מגורשי ספרד זכאים להוציא דרכון פורטוגלי ולשאת באזרחות אירופאית. תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי עבור קהל יעד זה הינו יעיל, פשוט וקצר יותר לעומת הליכי הוצאת דרכון אירופאי אחר. על מנת לעודד ישראלים לנצל את זכאותם, ממשלת פורטוגל מאפשרת להם לעבור תהליך מקוצר של שנתיים בלבד במקום שלוש ואף ארבע שנים.

בשלב הראשון יש לעמוד בתנאי הסף הבסיסיים הכוללים טווח גיל של 18 לפחות, מוצא יהודי מלא, עבר פלילי נקי וכן גם אישור הקשר המשפחתי לקהילת היהודים מגורשי ספרד הניתן מטעם הקהילה היהודית בעיר ליסבון שבפורטוגל. לאחר עמידה בתנאים אלו, מתקבלת זכאות להתאזרחות וכך ניתן להמשיך בתהליך הכולל תשלומי אגרה ומיסים לגופים הרשמיים בפורטוגל.

כיצד שמות משפחה קשורים לאזרחות פורטוגלית?

כדי לאמת את מוצא מגיש הבקשה לבני המשפחה היהודיים שגורשו מספרד, עליו להציג את כל המסמכים הרלוונטיים לכך מול חברי הקהילה היהודית בפורטוגל הממונים על מתן ההכרה הרשמית. מסמכים אלו יכולים לכלול מכתבים, תמונות, מנהגים יהודיים וכל אסמכתא אחרת נוסף על הצגת אילן היוחסין המשפחתי המשקף את הזיקה המשפחתית הקיימת.

כפי שצוין, ממשלת פורטוגל מעודדת את הישראלים להגיע לפורטוגל ולממש את זכאותם, ולכן היא העלתה לרשת האינטרנט מאגר שמות מקוון המאגד את כל שמות המשפחה של הקהילה היהודית הפורטוגלית שגורשו מספרד באותה תקופה. בדרך הזו ניתן לבדוק האם שם המשפחה של אחד מבני המשפחה מופיע במאגר, וכך להוכיח כי קיים קשר משפחתי אל קהילת מגורשי ספרד היהודים שאולצו לעזוב את פורטוגל.

איך בודקים זכאות לדרכון פורטוגלי?

בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי אפשרית לביצוע באופן עצמאי, זאת בעזרת חיפוש שם המשפחה הרלוונטי במאגר השמות שממשלת פורטוגל פרסמה. לעיתים למרות הקשר המשפחתי הקיים אל צאצאי המגורשים, קיים קושי באיתור שם המשפחה הרלוונטי במאגר השמות המקוון. הסיבות לכך יכולות לנבוע משינוי ההטיות של השם או החלפת שם המשפחה הפורטוגלי המקורי לשם משפחה עברי. במקרים אלו, ניתן ומומלץ להיעזר בחברה מקצועית המתמחה בהליכי הוצאת דרכון פורטוגלי שתסייע באיתור שם המשפחה, וקבלת הזכאות להכרה כמשתייכים לקהילת מגורשי ספרד.

כמה עולה דרכון פורטוגלי?

עלות דרכון פורטוגלי מתחלקת בין כמה גורמים שונים בארץ ובפורטוגל, ומשתנה בין כל אזרח ישראלי המעוניין להגיש בקשה לקבלת דרכון. כדי לעמוד בתנאי הסף המחייבים להוצאת הדרכון הפורטוגלי, יש להעביר אל הקהילה היהודית בליסבון בקשה הכוללת אילן יוחסין ומסמכים המאששים את הקשר המשפחתי אל מגורשי ספרד. הליך זה כרוך בעלות של 250 אירו, נוסף על תשלומי אגרה בסך 35-40 ₪ לכל מסמך עבור הנפקת תעודת לידה ממשרד הפנים הישראלי ותעודת יושר מהמשטרה.

נוסף לעלויות אלו, הליך הוצאת דרכון פורטוגלי כרוך בתשלום מיסים בסך 250 אירו עבור משרד הפנים של פורטוגל, וכן תשלום דמי טיפול בבקשה בגובה של 250-400 אירו המועברים אל עורך הדין או החברה הפורטוגליים העוסקים בכך. במידה ונעזרים בחברה או עו"ד ישראליים המסייעים בתהליך, יש לקחת בחשבון כי גם שירות זה כרוך בתשלום אגרה הנקבעת ע"י אותו גורם.

הוצאת דרכון פורטוגלי לבד וללא עורך דין

לאלו המעוניינים בכך, ניתן להוציא דרכון פורטוגלי לבד מבלי לפנות אל עו"ד או חברה מקצועית המתמחה בכך. משך התהליך העצמאי אינו יהיה ארוך יותר, אך מצד שני מצריך ממגיש הבקשה להיות מעודכן באופן מלא בכל השלבים ההכרחיים להוצאת הדרכון. נוסף לכך, לא ניתן לוותר על שירותיו של עו"ד נוטריון, האחראי על חתימה ומתן תוקף חוקי ורשמי למסמכים ישראליים המועברים אל גורמים רשמיים בפורטוגל.

הליך הוצאת דרכון פורטוגלי לילדים

הורים ישראלים הנמצאים בהליכי הוצאת דרכון פורטוגלי, יכולים להגיש בקשה להוצאת דרכון פורטוגלי לילדיהם. הליך זה מתאפשר רק עבור הורים שקיבלו את האישור להוצאת דרכון פורטוגלי, וכך זכאות לאזרחות פורטוגלית, ולכן במידה וילדיהם נולדו לאחר קבלת הזכאות – הם זכאים לקבל באופן אוטומטי אישור להוצאת דרכון פורטוגלי לילדים.

גלילה לראש העמוד