איך מוציאים דרכון פורטוגלי?

אם שמעתם סביבכם על ישראלים רבים שנוהרים אל מדינת פורטוגל כדי לבקר, לטייל או אפילו להשתקע בה – כדאי שתנסו לבדוק האם גם אתם יכולים לעשות זאת. כדי לקבל את הזכאות להיכנס למדינה ולגור בה, עליכם להחזיק בדרכון פורטוגלי המעיד על אזרחות פורטוגלית רשמית. בעקבות חוק חדש יחסית שממשלת פורטוגל חוקקה, ישראלים המשתייכים לקהילה היהודית הפורטוגלית מוזמנים להגיע אל המדינה באופן חופשי, לקבל אזרחות אירופאית של תושב פורטוגל ולהחזיק בדרכון של המדינה.

טיול בפורטוגל

למה ישראלים זכאים להוציא דרכון פורטוגלי?

כאמור, ממשלת פורטוגל חוקקה חוק בשנת 2015 שנועד לתקן את היחסים עם הקהילה היהודית במדינה, וכן בכל רחבי העולם, זאת בעקבות החלטת הגירוש שפרננדו השני מלך ארגאון קבע עבור כלל הקהילה היהודית בספרד. החלטה זו יצאה לפועל בשנת 1492 בכל מדינת ספרד, ולאחר הפעלת לחץ כבד על מנהיגי פורטוגל – גם יהודים מהקהילה הפורטוגל אולצו לעזוב את המדינה.

כיום יהודים המשתייכים אל צאצאי מגורשי ספרד, ובפרט ישראלים, מוזמנים לחזור אל פורטוגל ולהגדיל את מספר חברי הקהילה היהודית, וכן גם למנף את הצלחה ואיכות חייהם במדינה משגשגת זו.

אזרחות אירופאית – מדוע כדאי להחזיק כזו?

כיוון שדרכון פורטוגלי מוענק רק לאזרחי המדינה, ניתן להוציא דרכון פורטוגלי כחלק מתהליך קבלת אזרחות פורטוגלית. האזרחות הפורטוגלית מקנה למעשה אזרחות אירופאית רשמית, המשתייכת אל מדינות האיחוד האירופאיות. הודות לכך, ישראלים המחזיקים בדרכון פורטוגלי יוכלו לקבל אזרחות אירופאית וכך אפשרות לעבור באופן חופשי בין 28 מדינות אירופאיות.

נוסף למעבר חפשי בין מדינות האיחוד האירופאי, אזרחות אירופאית מעניקה למחזיקים בה את הזכאות לעבוד, לפתוח עסק, ללמוד, להשקיע וכן גם לגור בפורטוגל או מדינה אירופאית אחרת וכך להצליח להתפתח מבחינה עסקית, כלכלית, לימודית, אישית וכו'.

תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד

תהליך הנפקת דרכון אירופאי במדינות השייכות לאיחוד האירופאי נמשך על פני שלוש עד ארבע שנים, ואילו ממשלת פורטוגל מייעלת את התהליך עבור יהודים המשתייכים לקהילת מגורשי ספרד, ולכן מאפשרת להם להנפיק דרכון אירופאי תוך שנתיים בלבד. כמו כל הליך הכרוך בהוצאת דרכון, גם דרכון פורטוגלי מצריך הנפקת אישורים, מסמכים והליכים בירוקרטיים אחרים.

היתרון בהוצאת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד נעוץ כבר בשלבים הראשונים להגשת הבקשה, כך שלאחר מתן הוכחה לזיקה הקיימת למשפחה שגורשה מספרד או פורטוגל בתקופת הגירוש – מתקיימת הזכאות לקבלת אזרחות פורטוגלית, וכן האפשרות להוצאת דרכון פורטוגלי.

איתור שמות משפחה לאזרחות פורטוגלית

מתוך רצון לפתוח את שערי המדינה לקהילת יהודי מגורשי ספרד, ממשלת פורטוגל פרסמה רשימה מקיפה של אלפי שמות משפחה שהשתייכו לבני הקהילה היהודית הפורטוגלית. בעזרת רשימה זו ניתן לאתר את שם המשפחה של הסבים או ההורים שהתגוררו בטרם תקופת הגירוש בפורטוגל, וכך להציג הוכחה ראשונית תקפה לזיקה המשפחתית אל היהודים שגורשו.

נוסף לאיתור שמות משפחה לאזרחות פורטוגלית, יש לאסוף כל מסמך ותיעוד רלוונטי המחזק את הקשר המשפחתי לקהילה היהודית הפורטוגלית כמו תמונות, מסמכים רשמיים של פורטוגל, מנהגים מסורתיים שנשמרו במשפחה ועוד. על מנת שחברי הקהילה היהודית בליסבון יכירו בקשר המשפחתי למגורשים, יש להציג גם את אילן היוחסין של המשפחה.

כמה עולה דרכון פורטוגלי?

כדי להוציא דרכון פורטוגלי, יש לעמוד בכמה תנאים מחייבים הכוללים תעודת לידה המעידה על הלאום היהודי השלם, גיל שהינו מעל 18 שנה וכן תעודת יושר מהמשטרה המעידה על עבר פלילי ללא דופי. את תעודת הלידה והיושר יש להנפיק ממשרד הפנים והמשטרה בהתאמה השייכים למדינת המוצא של מגיש הבקשה, זאת לאחר תשלום אגרה של 35-40 ₪ עבור כל מסמך. במידה ומדינת המוצא איננה ישראל, יש לקחת בחשבון כי עלות הנפקת מסמכים אלו תשתנה בהתאם לתעריפים הנגבים במדינת המוצא, שערי המטבע, עמלות עבור העברות הכספים ועוד.

נוסף לתשלומים אלו, תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי כרוכה גם בתשלום 250 אירו עבור הקהילה היהודית בליסבון המנפיקה את האישור עבור הכרת השיוך המשפחתי למגורשי ספרד. נוסף לכך, יש להעביר תשלום מס למשרד הפנים הפורטוגלי בסכום של 250 אירו עבור הטיפול בבקשת הדרכון. תשלום נוסף בסך 250-400 אירו יעבור גם לחברה או עו"ד הפורטוגליים המעורבים בהליך הבקשה.

כיצד להוציא דרכון פורטוגלי לילדים?

משפחה המעוניינת להנפיק דרכונים פורטוגליים לכל המשפחה, יוכלו לקבל הנחה בתשלום במעמד הבקשה זאת כיוון שתהליך הטיפול מתבצע כבר עבור אחד מבני המשפחה ואיננו צריך להתבצע שוב – כמו במקרה של הצגת הקשר המשפחתי לקהילת מגורשי ספרד, וקבלת הכרה מהקהילה היהודית בפורטוגל.

יש לזכור כי התנאי להוצאת דרכון פורטוגלי מחייב גיל של 18 שנה לפחות, כך שעבור הוצאת דרכון פורטוגלי לילדים ניתן להגיש בקשה רק לאחר קבלת האזרחות הפורטוגלית. אם הילדים נולדו לאחר קבלת האזרחות, הם מקבלים באופן אוטומטי את הזכאות להחזקת דרכון פורטוגלי, זאת על פי הזכאויות מהם נהנים אזרחי פורטוגל.

הוצאת דרכון פורטוגלי ללא עורך דין – האם זה אפשרי?

הוצאת דרכון פורטוגלי כרוך במגוון הליכים בירוקרטיים, ולכן ישנם אנשים המעדיפים להיעזר באנשי מקצוע בתחום לצורך כך כמו עו"ד המתמחים בכך. על אף זאת, ניתן גם להוציא דרכון פורטוגלי ללא עורך דין בעזרת סיוע וליווי של חברות מתווכות מקצועיות המנוסות בהליכים אלו. יש לזכור כי הליכי הבקשה כוללים העברת מסמכים רשמיים בין מדינות, ולכן דרוש עו"ד נוטריון שיחתום על מסמכים אלו בצורה חוקית כדי להעניק להם תוקף רשמי.

איך ניתן להוציא דרכון פורטוגלי לבד?

במידה והחלטתם לחסוך את שכר הטרחה הנלווה לשירות התיווך וההתנהלות לצורך הוצאת דרכון פורטוגלי, תוכלו לעבור את הליך זה בעצמכם ללא סיוע מקצועי. לשם כך יש ליצור קשר ישיר עם כל הגורמים הקשורים להנפקת הדרכון, בארץ ובפורטוגל, ולקחת בחשבון כי מדובר בהליך מורכב שדורש סבלנות והתמדה.

לחצו כאן למידע על הוצאת דרכון פורטוגלי באופן עצמאי ללא עורך דין.

גלילה לראש העמוד