דרכון פורטוגלי - התהליך המלא

בימים אלה מגלים מאות אלפי ישראלים על הקשר העתיק והשורשי שלהם למשפחות מגורשי ספרד ופורטוגל ועל זכאותם המקבילה להוציא דרכון פורטוגלי, המעניק אזרחות פורטוגלית נחשקת ליהודים רבים. אז מי זכאי, איך מתבצע התהליך והאם אפשר לעבור אותו גם לבד? לפניכם המדריך המלא שמיד עם סיום קריאתו תוכלו גם אתם ליהנות מדרכון אירופאי במדינה נעימה ובטוחה ולהבטיח אזרחות עתידית גם לילדכם:

יתרונות הדרכון הפורטוגלי

פורטוגל נמצאת בנקודה המערבית ביותר של יבשת אירופה, מה שהפך אותה מאז ומתמיד לציר המרכזי למגיעים לאירופה ממערב ולמעצמה ימית משגשגת וחשובה. פורטוגל היא המדינה שממנה יצא נפוליאון (ומגלי ארצות רבים נוספים) למסעות גילוי "העולם החדש" וגם כובשים מפורסמים כמו הרנן קורטז, שכבש מאוחר יותר את אימפריית בני האינקה והאצטקים והביא לכך שהשפה והתרבות הפורטוגזית השתרשו במדינות דרום אמריקה.

יהודים שברשותם דרכון פורטוגלי נהנים מהאפשרות לעבוד ולהתגורר במדינה בעלת איכות חיים גבוהה, ללמוד במוסדות לימוד מסובסדים, להשקיע בנדל"ן ולהיפתח לאפשרויות תעסוקה נוספות. הוצאת דרכון פורטוגלי גם תאפשר לילדכם להתחנך באירופה כאשר המגורים במדינה נחשבים לבטוחים ונעימים ביותר.

מעבר לכל אלה, הדרכון עצמו מאפשר גישה ותנועה חופשית ל-177 מדינות בעולם ללא צורך בויזה, בהן אפשר לעבוד, ללמוד, להתגורר ולטייל ללא צורך בדרכון הישראלי.

טיול בפורטוגל

גירוש יהודי ספרד: כשההיסטוריה משתנה לטובה

לפני מספר שנים קבעה ממשלת פורטוגל כי תכיר ביהודים שהם צאצאים למגורשי ספרד מאחר וברצונה לפצות על העוול ההיסטורי שנגרם להם. תקופת הגירוש שהחלה ב-1492 עם חתימתם של המלך פרדיננד השני ואשתו המלכה איזבלה הראשונה מקסטיליה אילצה את מאות אלפי יהודי ספרד לנטוש את בתיהם ורכושם ולצאת ללא דיחוי משטחי ספרד ופורטוגל. רבים מהמגורשים התיישבו במדינות צפון אפריקה כמו מרוקו, תוניס, לוב ואלג'יר. חלקם הגיעו למדינות הבלקן כמו בולגריה, סרביה וקרואטיה (יגוסלביה של אותם ימים) ואילו משפחות נוספות הגיעו לאגן הים התיכון ולמדינות יוון, תורכיה, לבנון, סוריה ואיטליה.

אם ידוע לכם שמוצא משפחתכם הוא מאחת המדינות הללו, ייתכן שאתם זכאים לקבל אזרחות פורטוגלית למגורשי ספרד בתהליך יחסית פשוט וקצר, כפי שמיד נסביר.

 

מי זכאי לאזרחות פורטוגלית?

בשנת 2015 יצא התיקון לחוק בפורטוגל שמאפשר ליהודים להתאזרח במדינה. חשוב להבין שפורטוגל ראתה ביהודים מאז ומתמיד כאנשים משכילים, מוצלחים ומוכשרים. בתקופת הפרעות שקדמה לגירוש היא אף עשתה ככל האפשר על מנת להגן על היהודים ולמנוע מהם לעבור סבל וכאב. כשנאלצה בלית ברירה לגרש אותם, היא ביצעה זאת למראית עין בלבד ואפשרה ליהודים שנותרו לשמור בסתר על יהדותם, מה שהביא לכך שהקהילה היהודית המקומית שרדה וכיום מתגוררת בשתי הערים הגדולות והחשובות בפורטוגל – ליסבון ופורטו.

על פי אותו תיקון לחוק, הזכאים לאזרחות הפורטוגלית הם צאצאים לאותם יהודים שגורשו מספרד ופורטוגל ומוצאם מהמדינות הבאות: מרוקו, לוב, אלג'יריה, טוניסיה, מקדוניה, אלבניה, סרביה, טורקיה, מצרים, סוריה, לבנון, עיראק, בוסניה, קרואטיה, בולגריה, הולנד, רומניה, איטליה, ברזיל, ארגנטינה וג'מייקה.

בנוסף, ישנם גם יהודים שמוצאם מתימן, איראן ומדינות מרכז-דרום אפריקה שהצליחו להוכיח את שורשיהם הספרדיים וקיבלו בסופו של דבר דרכון פורטוגלי.

דרכון פורטוגלי - שמות משפחה

עם התיקון לחוק בפורטוגל, המדינה יצרה מאגר של למעלה מ-5,200 שמות משפחה שונים. הרשימה מבוססת על מחקר גנאלוגי שנערך מול הקהילה היהודית בפורטוגל והשתייכות לאחד השמות ברשימה מהווה זכאות אוטומטית לחיים האזרחיים בפורטוגל והוכחה לכך שגם אתם מצאצאי מגורשי ספרד.

בדיקת שמות המשפחה הזכאים לקבל דרכון פורטוגלי פשוטה במיוחד ואפשר לבצע אותה בקלות בעשרות אתרים ברשת. בצעו זאת דרך לפטופ או מחשב נייח כדי להימנע מגלילה ארוכה ומתישה בנייד. זכרו ששם המשפחה לא תמיד יהיה שם משפחתכם הנוכחי, אלא שם משפחתם של סבכם וסבתכם שעלו עמו לארץ.

חשוב לציין ששמות המשפחה ברשימה כתובים כפי שהוגים אותם במדינת המוצא. עם העלייה לארץ ישראל רבים התביישו להצהיר על שמם המקורי משום שלא ידעו כיצד מבטאים אותו בעברית. כתוצאה מכך, משפחות רבות המציאו שם חדש במעמד הכניסה לארץ והן משתמשות בו עד היום. לכן אם אינכם בטוחים בשם המשפחה המקורי, בררו את הנושא ובדקו האם שם המשפחה הוחלף בארץ או במדינת המוצא מסיבה אחרת (למשל בסוריה רבים שינו את שם משפחתם לשמות ערביים כדי להימנע מאנטישמיות).

שמות המשפחה הזכאים לקבל דרכון פורטוגלי מסודרים על פי ה-A-B-C האנגלי ולכן נוח לאתר בה את שמות המשפחה. ייתכן שיופיעו מספר צורות לאותו שם משפחה ולכן אם לא מצאתם את שם משפחתכם, אל תתייאשו וחפשו אותו בהטיות אפשריות נוספות. כך למשל שם המשפחה ברוך מופיע ברשימה: Beruche ולא כפי שאנו שומעים אותו – Baruch. אם מוצאכם ממדינה לטינית, זכרו שאותיות האהו"י (A, I, E, O) מגיעות בסדר שונה בתוך המילה.

אם אינכם בטוחים ששם משפחתכם מופיע ברשימה אך אתם כן משתייכים לאחת ממדינות המוצא שציינו – פנו לחברה מקצועית על מנת שתבצע בדיקה מסודרת.

מהם הדרכים לקבלת אזרחות פורטוגלית?

תהליך הוצאת הדרכון הפורטוגלי עובר דרך בירוקרטיה רבה, אישורים ותכתובות מול גופים וארגונים, ככל הוצאת דרכון אחר בעולם. ועם זאת, הדרך לקבל דרכון מכוח ההשתייכות למגורשי ספרד היא כה יעילה, שהיא מקצצת בשנים בתהליך ובמקום להוציא דרכון תוך 3-4 שנים כפי שקורה במדינות אחרות באירופה, עומדת הוצאת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד על ממוצא של שנתיים בלבד.

אם מצאתם את שם משפחתכם ברשימת השמות, כעת זכאותכם התבהרה ותוכלו להתחיל בתהליך קבלת אזרחות פורטוגלית. בשלב הראשון עליכם להמציא תיעוד והוכחות מסודרות ולשם כך רצוי להתחיל לאסוף מול הורים וסבים מזכרות, תעודות לידה, תעודות נישואין, תעודות לימודים, תמונות וכל פרט אחר שעשוי לחשוף קשר בין המשפחה לשורשיה. כחלק בלתי נפרד מהתהליך תצטרכו גם לפנות למשרד הפנים כדי להנפיק תיעוד נוסף. אלו הם מסמכים שאפשר להוציא לבד או ע"י חברה המטפלת בנושא.

חשוב לציין שיתרון החברה שמתמחה בהוצאת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד היא באפשרות המהירה שלה לבדוק את מוצאכם ואת שם המשפחה כך שבדיקת הזכאות מתבצעת ללא עלות. רק כאשר יש צורך למשוך את הנתונים ממשרד הפנים תגבה החברה תשלום בסיסי אך אם לא תימצאו זכאים לאחר מכן, כספכם יוחזר.

התהליך המלא להוצאת דרכון פורטוגלי

תנאי הסף לזכאים לקבל דרכון פורטוגלי חושפים את הפעולה החשובה ביותר שיש לבצע בתהליך:

  • יהדות מלאה כדת משה וישראל מעל גיל 18
  • עבר פלילי נקי ללא רבב (גם במדינות אחרות)
  • הכרה מטעם הקהילה היהודית בפורטו או ליסבון

כיצד מקבלים את אותה הכרה מהקהילה?

עליכם לשלוח צילום של הדרכון וצילום תעודת לידה בתוספת המלצה או חוות דעת של גורם מוסמך כמו רבנים או אנשים אחרים שמוכרים בקהילה היהודית בפורטוגל. בהקשר הזה, חברה שמוציאה דרכונים פורטוגליים תעזור מאוד, מאחר וכבר יש לה אנשי קשר מתאימים.

לטובת הפנייה לקהילה היהודית יש להכין אילן יוחסין שמפרט את שושלת בני המשפחה עד לדור הספרדי ולצרף תשלום בסך 500 אירו לקהילה היהודית. משפחות שבהן כבר יש אדם אחד שעבר את התהליך וקיבל דרכון, יקבלו הנחה של 250 אירו למבקשים הבאים. רק אם כל המסמכים הועברו בהצלחה וקיבלתם על כך מכתב אישור דרך הדואר, תקבלו הכרה מטעם הקהילה בקובץ חתום ומאובטח למייל.

לאחר מכן תידרשו להזמין תעודת יושר קונסולרית ממשטרת ישראל, שתישלח אל הקונסוליה הפורטוגזית תוך כשבועיים. לאחר שהתעודה התקבלה, תקבלו אישור לכך בהודעה לנייד ובמייל. את התעודה יש לאסוף בשגרירות פורטוגל שנמצאת בתל אביב ובמועד השבועי של קבלת קהל: יום ג' בין השעות 9:30-12:30. תתבקשו לשלם 41 ₪ למשיכת התעודה ועליכם להגיע עם כסף מדויק ודרכון, כולל צילום של כל דפי הדרכון והכריכה.

שימו לב שרק לאחר שהתעודה תקבל אישור ממשרד החוץ הפורטוגזי ייפתח באופן רשמי תהליך ההתאזרחות. הבקשה לאזרחות חייבת להתבצע תוך 3 חודשים מיום הנפקת התעודה ולא יום אחד מעבר!

האם אפשר להוציא דרכון פורטוגלי לבד ללא עורך דין?

אם אתם מעוניינים לבצע לבד לחלוטין את התהליך ולחסוך את התשלום לעורך דין או חברה המבצעים הוצאת דרכון פורטוגלי, תוכלו לעשות זאת כמובן, אם כי חשוב לציין שישנם שלבים בתהליך שיחייבו אתכם לקבל את שירותיו של עו"ד נוטריון, לטובת תרגום ואימות תרגום המסמכים שמועברים בין ישראל לפורטוגל.

משך התהליך דומה לזה של התהליך שמבוצע מול חברה מסודרת, אך יצריך מכם השקעה של זמן ממושך, סבלנות, התעסקות בירוקרטית רבה מול רשויות וגופים גדולים וגם צבירה של לא מעט ידע בנוגע לפרטים השונים. אם אתם נכונים להתמודדות שכזו ומסוגלים לבצע אותה ברצף, ללא דיחוי או השתהות (ישנם חוקים או נהלי עבודה שמגבילים בזמן מהרגע שהתקבל אישור או מסמך כלשהו ועד להעברתם הלאה) – תוכלו כמובן לעשות זאת בעצמכם.

 

 

 

למה כל הישראלים רוצים דרכון פורטוגלי?

גלילה לראש העמוד