אזרחות פורטוגלית

אזרחות פורטוגלית

אזרחות פורטוגלית: היום זה אפשרי

פורטוגל היא חלק מהמדינות החברות באיחוד האירופאי, ואזרחיה רשאים להיכנס למדינה כדי לעבוד או להתגורר בכל אחת מהמדינות באיחוד.

אזרחות פורטוגלית מאפשרת חופש תנועה במדינות רבות שהיום לא ניתן להיכנס אליהן עם דרכון ישראלי, כמו למשל אינדונזיה, באלי או מלזיה, כמו גם אפשרות להיכנס לארצות הברית בלי שיהיה צורך להוציא ויזה. במילים אחרות, האזרחות פירושה חלק מהאזרחות האירופאית של המדינות באיחוד האירופאי.

בהתאם לחוק הפורטוגלי, נדרשת הוכחת קשר משפחתי ישיר למגורשי ספרד, אך המבקשים לקבל אזרחות פורטוגלית אינם נדרשים לעבור מבחני קריאה, שפה או כתיבה, בניגוד לחוק הספרדי שדורש מהמבקשים את האזרחות, בחינות בתרבות הספרדית, כולל בקיאות בשפה ובחוק הספרדי, במכון סרוונטס.

תהליך קבלת אזרחות פורטוגלית

התהליך לקבלת אזרחות פורטוגלית נחלק לשני שלבים מהותיים: תחילה יש לקבל את אישור הקהילה היהודית בפורטוגל, שנציגיה בודקים את הקשר של המבקשים לאנשים הנמנים על מגורשי ספרד, ואז מגיע שלב קבלת האזרחות.

דרכון פורטוגלי הוא נגזרת של האזרחות ומשמעותו אדם שנחשב לאזרח פורטוגלי אירופאי, רשאי להוציא ללא בירוקרטיה מורכבת את הדרכון הפורטוגלי המבוקש, ולהיכנס בחופשיות למדינות האיחוד האירופאי.

התנאים לקבלת אזרחות פורטוגלית

אזרחות פורטוגלית מוענקת לאנשים שנמנים על קבוצות שממשלת ספרד קבעה אחריות היסטורית חוגית לגביהם, כולל בני משפחה של מגורשי ספרד. האזרחות ניתנת לאנשים הנמנים על קבוצה זו ללא דרישת ויתור על אזרחותם הישראלית.

בפברואר 2014 הקבינט הספרדי אישר תיקון לחוק האזרחות הספרדית. התיקון פתח את האפשרות לצאצאים של מגורשי ספרד להגיש בקשה רשמית לאזרחות ספרדית.

למרות ההודעות השונות בתקשורת על השינוי בחוק, עדיין לא ניתן לקבל באופן אוטומטי את האזרחות, בהתבסס על קשר משפחתי בלבד למגורשי ספרד. התנאים אינם דורשים ויתור על אזרחות אחרת או מגורים בספרד.

בשורה התחתונה: כולנו "כפר גלובאלי"

החוק לאזרחות הספרדית מבוסס על התקנות הנלוות של החוקה הספרדית, ואנשים רבים חותרים היום להשגת אזרחות פורטוגלית.

הדרכון הספרדי נחשב היום לדרכון אירופאי רגיל, הנושא את שפע היתרונות של השגת פרנסה, כניסה למוסדות לימודים, ומעבר קל בין המדינות החברות באיחוד האירופאי.

 

רוצים להתייעץ?

גלילה לראש העמוד