אודות פורטופס

הידעתם? למעלה מ-3 מיליון ישראלים שמוצאם מ-20 מדינות שונות זכאים לקבל אזרחות פורטוגלית! אז איך בדיוק עושים את זה? כמה זה עולה? תוך כמה זמן מקבלים דרכון פורטוגלי? אצלנו ב-PortuPass תקבלו את כל המידע הממצה והמדויק ביותר לגבי הדרכון הזר הנחשק ביותר במדינה.

כדי להסביר איך קורה שמגיע לכם דרכון פורטוגלי, נצטרך לחזור לאחור

התאריך הוא 31.3.1492. מלך ספרד, פרדיננד השני חותם על "צו אהלמברה" שאוסר חוקית על יהודים להתיישב בחבל ספרד ולכן באפשרותם להתנצר או לעזוב את המדינה עד לתאריך 31.7. רוב המשפחות נאלצו לעקור מביתם ולצאת לגלות ארוכה באירופה, צפון אפריקה ואגן הים התיכון שבו שרר שלטון מוסלמי. חלק מהם נמלטו לפורטוגל השכנה שתמכה בהם וניסתה להגן עליהם ככל יכולתה. הקהילה היהודית נשמרה בפורטוגל בסתר וכיום היא מהווה חלק משמעותי מאוד בתהליכי הקבלה של אזרחות פורטוגלית

 

יעדי חובה בפורטוגל

אז איך מבררים זכאות לאזרחות פורטוגלית?

בשנת 2015 הוציאה פורטוגל תיקון לחוק שקובע כי יהודים שיוכיחו את מוצאם הספרדי או הפורטוגזי זכאים לקבל דרכון פורטוגלי. חשוב להדגיש שקבלת הדרכון איננה מקנה אזרחות אוטומטית ומי שירצה להמשיך את תהליך ההתאזרחות לאחר קבלת הדרכון יוכל לעשות זאת בקלות רבה מאוד.

על מנת להבין מי מבין כל יהודי העולם זכאי לחדש את קשריו עם פורטוגל ולהתיישב בה, ביצעה השגרירות הפורטוגזית מחקר גנאלוגי מקיף שכולל למעלה מ-5,200 שמות משפחה הזכאים לדרכון פורטוגלי מכוח המגורים של אבות אבותיהם בפורטוגל או בספרד. השתייכות שם משפחתכם לרשימה זו מעניק לכם זכאות כמעט אוטומטית, כאשר 100% זכאות ייקבעו למי שמוכיח כי שם משפחתו המקורי (של ההורים, הסבים או סבי סבים) הוא אכן אחד השמות שמופיעים באותה רשימה.

מדינות המוצא שמרכיבה הרשימה רבות מאוד וכוללות בעיקר יהודים שמוצאם ממרוקו, תוניס, אלג'יר, מצרים, יוון, איטליה, רומניה, קרואטיה, סרביה, בולגריה, לוב, עיראק, סוריה, לבנון, הולנד, ארגנטינה, ברזיל ולעתים גם איראן, אנגליה, ג'מייקה ואפילו תימן.

אם מוצאכם או של הוריכם או הורי הוריכם מאחת המדינות הללו, ייתכן שאתם צאצאים למגורשי ספרד, בדקו זאת תחת שמות משפחה הזכאים לדרכון פורטוגלי.

מהם יתרונות הדרכון?

יתרונות הדרכון הפורטוגלי מתחילים באופציה הנחשקת להוציא דרכון זר ולקבל זכויות כחברים באיחוד האירופי. מכוח הדרכון ניתן להתגורר, לעבוד וללמוד בפורטוגל או בכל מדינה אחרת באירופה, ליצור בהמשך הדרך גם דרכון פורטוגלי לילדים ולנוע בחופשיות ב-177 מדינות בעולם ללא צורך בויזה או שימוש בדרכון ישראלי.

בנוסף, מקבלי הדרכון ייהנו מהשפע והאופקים המתקדמים שמציעה פורטוגל לתושביה וממחייה נעימה, בטוחה ובמדינת חוף שטופת שמש ולבבית מאוד, אך עדיין עם הכריזמה והשגשוג של אירופה. זוהי הזדמנות פז להגיע לחלום הדרכון הזר במסלול מקוצר (כשנה וחצי עד שנתיים לזכאים) ולעשות זאת דרך חברה שחוסכת לכם את כל ההתעסקות הבירוקרטית.

איך מוציאים דרכון פורטוגלי?

כפי שקראתם, השלב הראשון דורש בדיקת זכאות על פי מדינת המוצא ושם המשפחה ובכפוף לתיעוד שצריך למשוך ממשרד הפנים. על מנת לבצע את הפעולה במשרד הפנים נדרש תשלום אגרה של כמה מאות שקלים. אם תבצעו זאת דרכנו ויתברר בסופו של דבר שאינכם זכאים לדרכון – כספכם יוחזר במלואו. אם הזכאות מתאפשרת, נוכל לעבור יחד לשלב הבא.

בשלב השני נדרשת הכרה ביהדותכם מצד הקהילה היהודית בליסבון או פורטו – שתי הערים הגדולות והחזקות בפורטוגל. הפנייה לאחת הקהילות מתבססת על איסוף מסמכים כמו תעודות לידה, תעודות נישואין, מסמכים של הורים וסבים, מזכרות, חפצים וכל דבר שיסייע להוכיח קשר וזיקה אל מולדתכם הישנה. התכתובת עם הקהילה אורכת זמן ובסופה יתקבל אישור מאובטח למייל.

בשלב השלישי עלינו לגשת עם האישור לקונסוליה הפורטוגזית בישראל בצירוף תעודת היעדר עבר פלילי ממשטרת ישראל. לאחר שהקונסוליה אישרה, יתחיל שלב בירוקרטי ארוך וקפדני בין הרשויות בישראל לבין רשויות פורטוגל, שכולל אישורים ממשרד הפנים הישראלי, הגשת מסמכים וקבלת אישורי המשך מהצד הפורטוגזי.

השלב השלישי צפוי להימשך כשנה וחצי, אם כי לעתים חברה מקצועית ומנוסה תעשה זאת בפחות. אם תרצו לחסוך את התשלום לחברה ויש לכם אנרגיה, זמן וסבלנות להתעסקות בירוקרטית ממושכת והתרוצצות, ניתן גם לבצע הוצאת דרכון פורטוגולי לבד.

כמה עולה דרכון פורטוגלי?

התשלום להוצאת דרכון פורטוגלי מורכב ממספר תחנות שנדרש אליהן תשלום. העלות מכילה בתוכה את תשלומי מלוא האגרות לרבות תשלום האגרה בסך 500 אירו לקהילה היהודית ותשלומי אגרה נוספים מטעם הרשויות בישראל ופורטוגל, עלויות של תרגומים ואישורי תרגום לרבות אישורי מסמכים נוטריוניים (לרוב בין 600-900 אירו) וליווי וטיפול בכל התהליך מצד עו"ד בסך 4,000-8,000 ₪. בסופו של דבר, צפויה העלות כולה להגיע לכדי 12,000-16,000 שקלים. אם כבר יש בן משפחה שברשותו דרכון פורטוגלי, חלק מהתשלומים הללו צפויים לרדת בכמה אלפי שקלים.

גלילה לראש העמוד